Jak si vybrat tu správnou řetězovou pilu?

V dnešní době jsou pily velmi sofistikované a dělí se na různé typy dle jejich využití. Základní rozdělení je na elektrické, benzínové a akumulátorové pily. V tomto článku se budeme věnovat pouze elektrickým a benzínovým pilám DOLMAR (MAKITA).

PROČ DOLMAR? Historie, německá kvalita a promyšlená koncepce.

Firma Dolmar je nejstarším výrobcem motorových pil na světě. První benzinová motorová pila byla zkonstruována v roce 1927 a byla poprvé použita na 739 m vysokém kopci Dolmar v Duryňsku. Byla tak úspěšná, že podnikatel Emil Lerp dal toto jméno i svému hamburskému podniku, kde se pila začala vyrábět. Vážila 58 kg a byla obsluhována dvěma muži. S pilou začala celosvětová technická revoluce. 

V současné době patří značka DOLMAR k nejvýznamějším výrobcům benzínového nářadí na světě. Vyvíjí, vyrábí a distribuje velmi kvalitní stroje se spalovacími a elektrickými motory(motorové pily, elektrické pily, křovinořezy, vyžínače, foukače, nůžky na živé ploty, prořezávače na větve, provzdušňovače, ridery, zahradní traktory, rozbrušovačky a speciání nářadí). Renomované výrobky této značky splňují požadavky všech možných uživatelů od velmi náročného profesionálního nasazení v lesnictví nebo zemědělství až po denní potřebu při práci kolem domu a zahrady. Výrobky DOLMAR přesvědčují každého uživatele o svojí vysoké kvalitě a spolehlivosti.

V první řadě je nutné si před nákupem položit pár otázek: 

K jakým účelům budete pilu využívat? 
Budete s ní pracovat spíše venku, nebo uvnitř?
Budete mít v dosahu elektrickou energii?
Jaké objemy dřeva a jaké průměry budete řezat?
Jak často plánujete pilu používat?

ELEKTRICKÉ PILY

Jestliže potřebujete nařezat pár kubíků dřeva v roce a neřežete průměry větší než přibližně 50 cm, pak Vám bude bohatě stačit elektrická řetězová pila. Elektrické pily jsou u značky MAKITA a DOLMAR nabízeny ve dvou výkonnostních provedeních a to ve verzi s výkonem 1 800 W a 2 000 W. Pily se kromě výkonu liší svou konstrukcí – verze s výkonem 1800 W má motor vyveden do boku a verze s výkonem 2000 W jej má rovnoběžně s lištou. Pily s výkonem 2 000 W jsou robustnější a zvládnou větší zátěž. Jsou také lépe vyváženější, což opět oceníte při delším řezání s pilou.

Elektrické pily značky MAKITA a DOLMAR jsou dodávány se třemi různými délkami lišt – 30 cm, 35 cm a 40 cm (u značky Makita i 45cm). Obecně platí, že pokud využíváte pilu pro občasné řezání dřeva do pece či krbu, stačí Vám lišta s délkou 30 cm nebo 35 cm. Lišta s délkou 40 cm může běžnému uživateli znesnadňovat práci při její manipulaci, to znamená, že je třeba věnovat zvýšenou opatrnost při zacházení s pilou.

Elektrická řetězová pila Dolmar 1800WŘezání s elektrickou řetězovou pilou

Výhody elektrických pil?

Elektrické pily se vyznačují nižší hlučností, teplotou a při řezání nevznikají žádné výfukové plyny, jako je tomu u pil benzínových. Rozhodujícím faktorem při koupi elektrické pily může být také cena, která je u elektrických pil i vzhledem k jejich výkonům nižší než u pil benzínových.

Elektrické řetězové pily značky MAKITA a DOLMAR vynikají svou bezúdržbovou konstrukcí, vysokou spolehlivostí a rozšířenými bezpečnostními prvky jako je protiskluzová rukojeť, řetězová brzda nebo omezení rozběhového proudu. Velkou výhodou je také beznástrojové napínání a výměna řetězu, kterou zvládne opravdu každý.

Rada na závěr

Nezapomínejte u elektrických pil dbát na údržbu jejich komponentů. Tím je myšleno především pravidelné mazání a broušení řetězu. Budete-li chtít řezat s tupým řetězem, může Vám hrozit riziko zadrhnutí motoru.

BENZÍNOVÉ PILY

Benzínové pily nakupují většinou ti uživatelé, kteří řežou pravidelně, několikrát do týdne během celého roku. Jejich hlavní požadavek směřuje k vyššímu výkonu, delší liště pily a absenci přívodového kabelu.

Benzínové pily řadíme do několika kategorií.

Do první kategorie tzv. PIL PRO DŮM A ZAHRADU spadají základní pily (např. Dolmar PS32CTLC a  Dolmar PS35C35B), které jsou určeny především těm, kteří řežou nejen palivové dříví do krbu či pece, ale také větve stromů, menší stromky, tenčí desky či lišty apod. Vhodnými majiteli těchto pil mohou být domácí kutilové, stolaři či tesaři. Jak vidíte na obrázku, i některé benzínové pily obsahují beznástrojovou výměnu řetězu, konkrétně například model PS-32 C TLC.

Benzínová řetězová pila Dolmar PS32CTLCŘezání s benzínovou řetězovou pilou

Do druhé kategorie tzv. FARMÁŘSKÝCH PIL (poloprofesionálních pil) řadíme pily, které jsou určeny pro řezání velkého množství palivového dřeva (PS350SC, PS420SC, PS500C). Potencionálními uživateli pil této kategorie mohou být např. dřevorubci či větší živnostníci pracující s lesním dřevem ve větších objemech. Tyto pily disponují vyšším výkonem (2 – 3 kW), vyznačují se jednoduchým ovládáním, velmi příjemnou obsluhou a výbavou, která se standardně používá u profesionálních pil (kovový karter). Jsou také daleko masivnější než předchozí kategorie. Na obrázku model obsahující označením PS-5105 C. Dodáván také v provedení s vyhřívanou rukojetí.

Třetí kategorie tzv. PROFESIONÁLNÍCH PIL je, jak již název napovídá, určená odborníkům - profesionálům. Pily této kategorie jsou určeny k těžbě dřeva, záchranářským pracím aj. Tyto pily většinou nakupují větší firmy, jejichž předmětem podnikání jsou lesní práce a řezání dřeva je jejich každodenní rutinou. Pily tohoto charakteru mají velké výkony okolo 2,6 – 4,6 kW a vyznačují se stejně jako některé farmářské pily kovovým karterem. Jsou mimořádně odolné a mají vynikající odpružení. Na obrázku vidíte pilu PS-6400 HS.

Kromě tohoto základního dělení se můžete ještě setkat s kategorií tzv. jednoručky nebo lehké motorové pily (např. PS311TH), které svými rozměry, krátkou lištou (30cm) a nízkou hmotností se hodí ideálně pro práci ve výškách, péči o stromy a prořezávání stromů. 

Někdy se také ještě i farmářské pily rozdělují na kategorii kompaktních pil (PS350SC, PS420SC) a kategorii ekonomických pil s profesionálním vybavením (např. PS500C).

Benzínová řetězová pila Dolmar PS6100Odvětvování s řetězovou pilou Dolmar PS5105C

A výhody benzínových pil?

Hlavní výhodou benzinových pil je fakt, že nejsou odkázány na žádný pevný zdroj přísunu energie, uživatel není při manipulaci s pilou omezen přívodovým kabelem.

Všechny benzínové pily značky MAKITA a DOLMAR se vyznačují vysokou kvalitou zpracování, robustní konstrukcí a v neposlední řadě jednoduchou obsluhou. Většina pil obsahuje systém snadného startování EasyStart, má motorový blok z magneziového tlakového odlitku pro dlouhou životnost a také katalyzátor, pro lepší odvod výfukových plynů a snížení spotřeby paliva. Zároveň má většina modelů snadný přístup ke vzduchovému filtru, který si tak bez potíží můžete sami očistit či případně vyměnit za nový.

Rada na závěr

Při manipulaci s benzinovými pilami větších výkonů dbejte zvýšené opatrnosti. Myslete na případné riziko úrazu a snažte se ho minimalizovat například nákupem ochranných pomůcek. Oblečení by mělo být přiléhavé, aby Vám zbytečně nepřekáželo. Vyplatí se investovat do kalhot a bot s neprořeznou vložkou, antivibračních rukavic, přilby vybavenou ochranným štítem, brýlemi a chráničem sluchu.

Malý slovník zkratek:

TLC = napínání řetězu bez použití nářadí 

TLCX = akční modely značky Dolmar (v balení je kromě standardního řetězu ještě jeden řetěz navíc), u značky Makita jsou modely značeny AX1

C = katalyzátor

H = vyhřívaná rukojeť 

Rady a tipy

Jak správně vybrat aku vrtačku ?

Jak správně vybrat aku vrtačku ?

Sháníte aku šroubovák , aku vrtačku nebo akumulátorovou vrtačku s příklepem? Jak ...

Kvalitní zahradní traktor za dostupnou cenu? STIGA ESTATE 3084 H

Kvalitní zahradní traktor za dostupnou cenu? STIGA ESTATE 3084 H

Traktory řady Stiga Estate jsou tradiční vyzkoušené modely traktorů, které jsou ...

Jak si správně vybrat řetězovou pilu?

Jak si správně vybrat řetězovou pilu?

Už se těšíte na romantickou pohodu u praskajícího ohně? Podzim je ještě daleko, ...

4-taktní motory Dolmar - nízké emise i spotřeba benzínu

4-taktní motory Dolmar - nízké emise i spotřeba benzínu

Díky unikátnímu provedení jsou nové 4-taktní motory Dolmar Mini ideálním řešením ...

Adaptér Makita BCV03 - řešení pro stroje se starším systémem 36V

Adaptér Makita BCV03 - řešení pro stroje se starším systémem 36V

Pokud jste majitelem aku stroje na 36V baterii, nevěšte hlavu. Pomocí adaptéru M ...

Jak vybrat plotostřih

Jak vybrat plotostřih

Plotostřih je neocenitelným pomocníkem při stříhání a údržbě např. živých plotů. ...

Vybíráme štípače na dřevo

Vybíráme štípače na dřevo

Štípače dřeva jsou neocenitelným pomocníkem při štípání většího množství špalků ...

Profesionální elektrické pily Makita a Dolmar

Profesionální elektrické pily Makita a Dolmar

Mají nižší hlučnost, jsou jednoduché na údržbu a jejich pomoc oceníme na každé z ...

5+1 horkých tipů na vánoční dárky 2016 !

5+1 horkých tipů na vánoční dárky 2016 !

Sháníte vánoční dárky pro muže, bráchu, kamaráda nebo dědu na poslední chvíli? N ...

Novinka! Univerzální aku vrtačka GSR 12V-15 FC

Novinka! Univerzální aku vrtačka GSR 12V-15 FC

Seznamte se s aku vrtacím šroubovákem Bosch se systémem FlexiClick s odn ...

NOVINKA! Extrémně výkonný akumulátor BOSCH GBA 18 V 6,3 Ah EneRacer

NOVINKA! Extrémně výkonný akumulátor BOSCH GBA 18 V 6,3 Ah EneRacer

Seznamte se s vytrvalým akumulátorem GBA 18 V s 6,3 Ah s technologií COOLPACK 2. ...

Jak vybrat travní provzdušňovač neboli vertikutátor

Jak vybrat travní provzdušňovač neboli vertikutátor

Pokud jste se rozhodli ke koupi vertikutátoru, přinášíme Vám rady, jak si vybrat ...

Aku zahradní technika STIGA VOLTAGE 80V

Aku zahradní technika STIGA VOLTAGE 80V

Stiga představuje 80 V program, se kterým nyní zvládnete i úkoly, které byly dří ...

Profesionální aku řetězová pila Makita DUC353

Profesionální aku řetězová pila Makita DUC353

Akumulátorová řetězová pila pro 2 akumulátory 18V účinností srovnatelná s benzin ...

Pracovní bundy značky Makita s integrovaným ventilátorem

Pracovní bundy značky Makita s integrovaným ventilátorem

V článku  si představíme nové pracovní bundy vyrobené ze speciálně upraveného ma ...

Víte, jak správně zazimovat sekačku ?

Víte, jak správně zazimovat sekačku ?

Aby byla vaše sekačka v dobré formě i příští sezónu, je potřeba se o ní řádně st ...

Jak si vybrat tu správnou řetězovou pilu?

Jak si vybrat tu správnou řetězovou pilu?

V tomto článku se podíváme na základní rozdělení elektrických a benzínových pil ...

Aku šroubovák do kapsy? Narex AS 37-Li

Aku šroubovák do kapsy? Narex AS 37-Li

Novinka od Narexu! První akumulátorový šroubovák na světě s parametry běžného ru ...

Makita AWS. Ovládejte vysavač pomocí BlueTooth !

Makita AWS. Ovládejte vysavač pomocí BlueTooth !

Novinka od Makity! Aku vysavač se dvěma akumulátory Li-ion 18V s novou tec ...

Nové tlakové myčky značky Stiga !

Nové tlakové myčky značky Stiga !

Nově v našem sortimentu najdete vysokotlaké myčky od Stigy v 5 modelech, které p ...

Nepřímá metoda grilování

Znáte dvě základní metody grilování? Nahlédněte pod poklop!

Pojďme si připomenout které nejčastější pokrmy a jak správně ugrilovat, abychom ...

Stiga SHT 600. Lehký a výkonný plotostřih.

Stiga SHT 600. Lehký a výkonný plotostřih.

Stiga SHT 600 je lehký elektrický plotostřih  na stříhání keřů a živých plotů. V ...

Gardena AccuCut Li. Jak to chcete zastřihnout?

Gardena AccuCut Li. Jak to chcete zastřihnout?

Nůžky na trávu Gardena s akumulátorem Li-ion 3,6V jsou určeny na stříhání hran t ...

Ofukovač nebo vysavač listí ?

Ofukovač nebo vysavač listí ?

Ofukovače, fukary, vysavače na listí jsou šikovní pomocníci pro každoroční boj s ...

Dobře vyvážený 4-takt pro všestranné použití

Dobře vyvážený 4-takt pro všestranné použití

Model MS335.4U je z čtyřtaktních benzínových křovinořezů nejprodávanější a to ze ...

Kompaktní čisticí sada Festool D 27/D 36 K-RS-Plus

Kompaktní čisticí sada Festool D 27/D 36 K-RS-Plus

Kompaktní, lehká a praktická sada obsahuje nejpoužívanější nástavce a hubice ulo ...

Aku řetězová pila jednoručka? Novinka Makita DUC254!

Aku řetězová pila jednoručka? Novinka Makita DUC254!

Kompaktní jednoruční pila ideální k péči o stromy, prořezávání větví nebo pracím ...

00