Jaké nářadí si pořídit do začátku ?
Výběr správného nářadí je klíčové pro každého začínajícího domácího kutila, který chce mít dokonalou dílnu nebo vše potřebné v kufříku.
Pomužeme Vám se zorientovat v základních pojmech a rádi Vám poradíme na našem chatu nebo infolince.
Ruční nářadí
- Kladivo - je základním nástrojem v každé dílně. Slouží k upevňování a odstraňování hřebíků, tvarování materiálů a různým dalším opravám. Mělo by mít dostatečnou hmotnost a pevnost pro různé úkoly. Nejuniverzálnější se nám zdá zámečnické kladivo o hmotnosti 500g s dřevěnou násadou.
- Šroubováky - jsou také nezbytným nástrojem pro každého kutila. Pomáhá s montáží a demontáží šroubů, spojů a dalších součástek. Kromě základního plochého a křížového šroubováku je dobré mít také několik velikostí šroubováků, které se hodí pro různé druhy šroubů. Do začátku doporučíme vybavit se sadou šroubováků.
- Pila - umožňuje řezání dřeva, kovů, plastů a dalších materiálů. Vybírat lze z různých typů pil, jako jsou ruční a elektrické. Pro kutilské záležitosti se určitě hodí mít jednu univerzální ruční pilu na dřevo a jednu pilu na železo.
- Kleště - jsou univerzálním nástrojem pro držení, ohýbání, střihání a další úkoly. Mezi nejčastěji používané druhy patří kombinované kleště a štípací kleště. Dobře padnou do ruky kombinačky o délce 180 mm a boční štípačky o délce 160 mm. Každý by měl mít k dispozici také siko kleště.
- Nůž - ulamovací nůž je nedocenitelným pomocníkem takřka při jakékoli práci. Stojí málo, ale práce zastane opravdu hodně. Bez náhradních čepelí se ale neobejdete.
Drobné přístroje a měření
Měřicí nástroje jsou klíčové pro dosažení přesnosti a kvality při práci. Patří sem různé typy metrů, například pravítko, úhelník, posuvné měřítko nebo svinovací metr. Pro delší vzdálenosti využijete měřící pásmo, případně některý z laserových měřících přístrojů. Každému kutilovi by určitě neměl chybět svinovací pětimetr, alespoň půlmetrová vodováha a základní úhelník. Zručnému kutilovi se bude hodit také multimetr.
Stroje
Nejdříve si rozmyslete, zda budete chtít síťový stroj, nebo stroj akumulátorový. Sítové stroje jsou obvykle levnější, akumulátorové vám poskytnou větší svobodu v tom, kde všude můžete pracovat a zároveň zda bude potřeba s sebou mít třeba ještě prodlužovací kabel.
- Vrtačka - umožňuje vytvářet otvory v různých materiálech, jako jsou dřevo, kov a beton. Hodně záleží na použití - jinou si koupíte na chatu, do dřevostavby, paneláku nebo zděného domu. Základním výběrovým parametrem je, zda má vrtačka příklep. Pokud budete vrtat do tvrdých materiálů (cihla, beton), příklep je nutností.
- Bruska - nejčastěji úhlová, dobře poslouží na zkracování, obrušování nebo dohlazování různých druhů povrchů. V našem sortimentu najdete kotouče jak na beton a kámen, tak na železo nebo opracování dřeva.
Příslušenství
Výše zmíněné nástroje a stroje určitě budou potřebovat náhradní díly nebo příslušenství, které se vyplatí mít po ruce. Ať už se jedná o sadu bitů nebo sadu vrtáků, či různé druhy kotoučů pro brusku. Nezapomínejte na příslušenství už při nákupu, stroje jsou často dodávány jen se základním nebo s vůbec žádným příslušenstvím.
Zakoupené nářadí rozhodně nenechávejte jen tak povalovat po sklepě nebo v dílně. Doporučujeme jeho bezpečné uložení v kufříku nebo pracovní tašce, která poskytne dostatečnou organizovanost a zároveň poskytne bezpečné místo k uložení.
Závěrem
Jednotlivé druhy nářadí, které se Vám můžou hodit, bude jistě ovlivňovat bydlení. Pokud bydlíte v dřevostavbě můžete potřebovat jiné nářadí než využijete například v panelákovém bytě. Pokud si nebudete vědět rady s výběrem, obraťte se na nás. Dotazy můžete zaslat emailem na eshop@elvin.cz , využít náš chat nebo nás kontaktujte telefonicky +420 734 805 974