Zvládněte hladce řez ovocných stromů s nářadím FISKARS
Únor a březen jsou ideální měsíce pro předjarní řez ovocných stromů, zejména pak jabloní a hrušní. V tomto období, kdy jsou stromy ještě bez listů dobře snášejí i silnější zásahy.
Proč vlastně stromy prořezávat?
Pravidelné prořezání propouští do koruny více světla i vzduchu, zvyšuje úrodnost
a prodlužuje život stromů. Snižuje také riziko vzniku plísní a jiných chorob.
U všech mladých ovocných stromů do 5 let je potřeba každý rok provádět tzv. výchovný řez, kterým postupně formujete korunu. Typ řezu závisí na odrůdě.
Obvyklá je patrová koruna tvořená hlavním (terminálním) výhonem, který určuje růst a třemi nebo čtyřmi bočními (kosterními) výhony, které jsou dostatečně silné a vyrůstají rovnoměrně nad sebou.
U starších stromů se pak provádí udržovací nebo zmlazovací řez, kterým regulujete růst a zároveň se snažíte zachovat optimální plodnost stromů.
Jak při řezu ovocných stromů postupovat?
- Nejdřív odstraňte větve, které vykazují známky napadení, poškození nebo jsou uschlé.
- Dále odstraňte nežádoucí obrost, tedy větve směřující dovnitř koruny, kolmo vzhůru a vzájemně konkurenční větve.
- U mladých stromků zakraťte výhony. Umístění posledního pupenu pod řezem určuje, kterým směrem bude větev dále růst.
Odstranění silných větví prořezávací pilkou
K řezání větví s větším průměrem využijte prořezávací pilku. Můžete zvolit zahradní pilka s pevnou čepelí nebo třeba pilku Xtract™, která má čepel plně zasouvací do držadla. Větev odřezávejte těsně za větevním kroužkem. Při řezání si větev přidržujte, aby vznikl hladký řez. Pokud je větev příliš dlouhá a těžká, nejprve si ji zkraťte na pahýl, aby při řezání nedošlo k rozštípnutí a poškození kůry. Rány po řezu nezapomeňte ošetřit balzámem nebo štěpařským voskem.
Odstranění nežádoucího obrostu nůžkami
Silnější a výše položené větve snadno zastřihnete dvouručními nůžkami. Větev byste měli vždy odstřihnout těsně za tzv. větevním kroužkem, což jejakýsi prstenec v místě, kde větev vyrůstá z kmene nebo z hlavní větve. V tomto místě se rány nejlépe a nejrychleji zhojí.
Fiskars k tomuto účelu nabízí jednak nůžky se zubovým převodem, a také dvoučepelové převodové nůžky, kde spodní čepel ve tvaru háku drží větev pro střih. Unikátní převod PowerGear™ obou typů nůžek pak zvyšuje střižný výkon a rovnoměrně rozděluje vaši sílu.
Odstranění slabších výhonů nůžkami
Větve mladých stromků a slabší výhony starších stromů zvládnete zastřihnout jednoručními zahradními nůžkami. Oblíbené jsou lehké a ergonomické dvoučepelové nůžky X-serie, u nichž je díky technologii Power-Lever™ potřebná ke střihu výrazně nižší síla. Pro stříhání suchých a tvrdých větví do průměru až 20 mm vám postačí jednočepelové nůžky SingleStep™. Vždy myslete na to, že umístění pupenu určuje, kterým směrem bude větev dále růst. Střih tedy veďte mírně šikmo několik milimetrů nad pupen směřující ven z koruny.