Čím si přitopit doma, v dílně nebo na zahradě?

V tomto článku se dozvíte informace potřebné k výběru nejvhodnějšího topidla pro Vaše účely.

Přiblížíme Vám výhody a nevýhody různých zdrojů tepla a důležité parametry, které by topidlo mělo splňovat, aby Vám mohlo spolehlivě a dlouho sloužit. Zcela zásadní pro výběr topidla je prostor, kde jej budete využívat. Nabídku můžeme rozdělit na topidla do interiérů, dílenské topidla a zahradní topidla.

Topidla do interiérů

V interiéru se používají téměř výhradně elektrická topidla. Nevydávají  žádný kouř ani zápach a umožňují rychlé ohřátí místnosti na požadovanou teplotu. Nejdůležitějším faktorem pro výběr interiérového topidla by měla být jeho bezpečnost. Základem by měl být termostat, který umožní regulaci teploty. Dále také pojistka proti přehřátí a převrhnutí, která zařízení automaticky vypne, pokud překročí určitou teplotu nebo se převrhne. V úvahu je třeba brát také voděodolnost topidla, ne každý přímotop je vhodný do koupelny. Moderní topidla nabízejí i řadu užitečných funkci, jako anti-freeze, kdy zařízení topí na minimální teplotu, aby například na chatě nezamrzla voda. 

Pokud topíte tuhými palivy, pak Vám interiérová topidla skvěle poslouží v období jara a podzimu, kdy teplotu v místnosti stačí zvýšit jen o několik stupňů a bylo by zbytečné proto roztápět kotel. Při velkých mrazech je můžete přesunout do chladnějších místností, kde centrální vytápění nestačí.

Topidla v podobě elektrických krbových kamen mohou být rovněž krásným designovým prvkem, který zútulní každou domácnost.

Dílenská topidla

Prašné prostředí dílen, skladů nebo garáží si žádá pořízení speciálně konstruovaných přímotopů. Ty mohou být elektrické, naftové nebo plynové.

Máte-li v prostoru, který chcete vytápět přístup ke zdroji elektrické energie, pak si vyberte z široké nabídky tzv. teplovzdušných přímotopů renomované značky Master. Zařízení tohoto typu dopravují studený vzduch k topnému tělesu, kde se ohřeje, a ventilátorem je hnán zpět do prostoru. Jejich výhodou je snadná mobilita, nevýhodou je víření prachových částic. Dají použít nejen k vytápění, ale také rozmrazování, temperování nebo vysoušení prostor v nebytových objektech, například ve skladech, halách nebo na staveništích.

V otevřených nebo dobře větraných prostorech můžete použít naftová topidla od firmy Master s přímým spalováním. Vynikají vysokým výkonem, spolehlivostí a bezpečností. Jsou určena k profesionálnímu použití všude tam, kde je zapotřebí zajistit vytápění, ale není zde dostupná elektřina ani plyn. Tyto topidla při provozu spalují naftu nebo extra lehké topné oleje. Výhodou jsou minimální provozní náklady, nevýhodou pak vznik zplodin ze spalování a s tím spojená nutnost dobrého odvětrávání.

Jako doplněk ke stávajícímu vytápění mimo topné období lze využít také plynová kamna na propan-butan.

Zahradní topidla

Samostatnou kategorií jsou topidla určená k vytápění zahradních posezení, altánů a teras. Skvěle se hodí pro dotvoření té správné atmosféry a tepelné pohody při grilování či posezení s přáteli. Tam, kde je dostupné připojení do sítě lze využít elektrické infračervené sálače, které působí okamžitým pocitem tepla, jejich provoz je tichý a infračervené světlo má navíc i příznivé zdravotní účinky. Topidla jsou vybavena malými pojezdovými kolečky pro snadnou manipulaci.

Zahradní topidla Zahradní topidla