Festool - zdravá práce se systémem

Prach na pracovišti je nejen nepříjemný, ale ohrožuje také zdraví. Investice  do bezpečnosti práce a ochrany zdraví se rozhodně vyplatí, zvláště v malých firmách, kde může onemocnění byť jen jediného pracovníka ohrožovat chod firmy. Správné odsávání je tedy pro řemeslníky nutnost,  a pro firmy z hlediska evropských nařízení o bezpečnosti práce,  přímo povinnost.

Proč je prach nebezpečný?

Při práci v dílně i na stavbě často vzniká velké množství prachu. Některé druhy prachu obsahují extrémně nebezpečné látky, takže se při nesprávném odsávání může už i malé množství dostat do dýchacích cest a způsobit podráždění nebo onemocnění jako je astma, bronchitida nebo rakovina. Proto bezpodmínečně zabraňte působení velkého množství prachu i po krátkou dobu a používejte odpovídající preventivní opatření pro bezprašnou práci.

Jaké třídy prachu rozlišujeme?

Směrná hodnota maximální koncentrace prachu na pracovišti se označuje MAK. Čím je tato hodnota nižší, tím je prach na pracovišti nebezpečnější. Prach, který vzniká při práci, se dělí do tří tříd:


  • třída prachu L - „mírně“ nebezpečný - např. prach v domácnosti, zeminu, vápenec, barvy a laky. Doporučená propustnost vysavače 1 mg/m³

  • třída prachu M - středně“ nebezpečný - zahrnuje například dřevo, beton, cement, potěr, měď a borax. Doporučená propustnost vysavače do 0,1 %.

  • třída prachu H - „vysoce“ nebezpečný prach - s choroboplodnými zárodky, bakteriemi, azbestem, viry, plísněmi, kadmiem, formaldehydem, dichromanem draselným nebo rakovinotvornými látkami. Vyžaduje maximální stupeň propustnosti vysavače 0,005 %.

Festool - průmyslové a mobilní vysavače

 

Jak se liší průmyslový a mobilní vysavač?

Průmyslový vysavač slouží výhradně pro vysávání usazeného prachu.
Mobilní vysavače prachu jsou přizpůsobené na odsávání prachu na různých místech a slouží také pro odsávání prachu z ručního, elektrického a obráběcího nářadí, které je pomocí sací hadice s vysavačem spojené.
Důležitý rozdíl spočívá také ve varovném zařízení, které vydává optické nebo akustické varování, které má uživatele upozornit na to, že prach vznikající u nářadí není dostatečně zachycován a dochází k velkému znečištění prachem. Průmyslové vysavače takové varovné zařízení.

Jak vybrat správný vysavač?

Nejprve promyslete, kde budete vysavač používat. Bude pouze na jednom místě v dílně, nebo si jej potřebujete brát s sebou na montáže nebo stavbu?

Mobilní vysavače na cesty

V případě, že montáž nebo servis provádíte přímo u klienta, zvolte některý z menších a kompaktnějších vysavačů. Z elektrických mobilních vysavačů jsou to například modely CLEANTEC CTL MINI a MIDI. V případě, že se pohybujete i na místech, kde není přístup ke zdroji elektrické energie, jsou vhodnější aku modely CLEANTEC CT-SYS nebo CTLC.

Stále místo v dílně

Máte-li v dílně pevně vyhrazené místo, můžete zvolit vysavač o něco větší s vyšším výkonem. Pokud vzniká jemný prach, např. při broušení, měli byste vybrat vysavač s certifikací pro třídu prachu M, vybavený automatickým čištěním pomocí kterého se oklepává prach z filtru vysavače, například u modelu CTM

Festool nabízí dvě varianty filtračních systémů. Uzavřený systém, kde je součástí vysoce kvalitní filtrační vak SELFCLEAN, samočinně čistí usazený prach uvnitř filtračního vaku. Výhodou je optimální využití objemu filtračního vaku a konstantně vysoký sací výkon.

Pro odsávání velkého množství prachu třídy M, především při použití brusek a sanačních frézek, je vhodnější zvolit vysavač s otevřeným filtračních systémem. Automatické čištění filtru AUTOCLEAN zajišťuje konstantně silný sací výkon a díky extrémnímu podtlaku se filtr čistí ještě intenzivněji. Plastový odpadkový vak pak umožňuje bezprašnou likvidaci.

Filtrační vaky a další příslušenství lze samostatně dokupovat.

Proč si koupit Festool?

Firma Festool vím, že nejlepšího výkonu pro bezprašnou práci lze dosáhnout pouze když jsou nářadí, hadice a mobilní vysavač navzájem perfektně sladěné. Proto své produkty důkladně testuje a neustále vyvíjí, aby řemeslníkům poskytovala spolehlivou podporu.

Kromě toho nabízí také řadu nadstandardních služeb pro uživatele v rámci MyFestool.

Služba Záruka all-inclusive zahrnuje:

  • Kompletní bezplatná oprava po dobu prvních 3 let
  • Náhrada při krádeži.
  • Záruka originálních dílů