Ideální čas pro vertikutaci trávníku

Vertikutací jinými slovy provzdušněním trávníku odstraňujete staré uschlé zbytky trávy, různých kořínků, drnů a mechu. Někdy se můžete setkat i s termínem travní fréza, přořezávač nebo provzdušnovač. Dochází k „pročesání“ nebo „prořezávání“vrchní části půdy a tím ji dodáváte vzduch, lepší přístup vody a živin. Trávník se oživí a zhoustne. Začne "dýchat". 

Vertikutace trávníku ELVIN.CZ  Vertikutace trávníku ELVIN.CZ  Vertikutace trávníku ELVIN.CZ

Kdy provádět vertikutaci?

Trávník se doporučuje provzdušnit na jaře před počátkem růstu trávy a také v podzimním období při zazimovávání zahrady. Konec března a duben jsou ideální měsíce pro provádění jarní vertikutace trávníku. 

Vertikutace má trávě pomoct, ne ublížit

Vertikutace se provádí nejčastěji 1 - 2 ročně (jaro, podzim) a trávníku má pomoct a ne ublížit. Proto je vhodné ji provádět ve správnou teplotu (uvádí se teplota 10° - 12°C v 5cm pod zemí), půda by neměla být příliš suchá a zvrdlá a naopak ani příliš podmáčená. S nastavením hloubky prořezu to nepřehánějte, doporučuje se nastavení na 3 - 5 mm. Po vertikutaci je vhodné plochu dosít travním semenem (případně dohnojit) a ponechat aspoň několik dní trávník odpočívat.

Ověřený vertikutátor Stiga se zážehovým motorem Briggs & Stratton

Pro vertikutaci větší zahrady jsme využili výkonný benzínový vertikutátor Stiga SVP 40 B z naší půjčovny nářadí, který je poháněn zážehovým čtyřtaktním motorem Briggs & Stratton 550 Series o výkonu 5,5 HP. Stroj už má za léta půjčování leccos za sebou a dokazuje, že se jedná o kvalitní provzdušňovač s ověřeným motorem i poctivým zpracováním jednotlivých dílů.

Benzínový vertikutátor Stiga SVP 40B Benzínový vertikutátor Stiga SVP 40B

Ergonomicky provedené ovládací páky jsou umístěny pohodlně na rukojeti. Hloubka záběru se nastavujte centrálně otočením kolečkem na těle stroje ve směru šipek. Vše je po ruce a ovládání je jednoduché.

Benzínový vertikutátor Stiga SVP 40B Benzínový vertikutátor Stiga SVP 40B

Stroj má provozní šířku 40 cm a je vybaven 32 plovoucími noži pro provzdušňování a vertikutaci půdy. Kořínky a mech jsou sbírány do dodávaného 50 litrového koše.

Benzínový vertikutátor Stiga SVP 40B Benzínový vertikutátor Stiga SVP 40B

Začínáme

Vertikutátor Stiga SVP 40 B nastartujete podobně jako většinu benzínových sekaček ráznějším potáhnutím za startovací lanko. Pak příjde na řadu položení nožů, které jsou standardně zvednuté pro přesun stroje. Polohovací páku na pravé straně jednoduše přesunete směrem dopředu. Nastavíme si požadovanou hloubku prořezu otočným kolečkem a také pojezdovou rychlost. Samotný pojezd a vertikutace začne až ve chvíli, kdy stisknete páčku na rukojeťi směrem k sobě. Nože na rozdíl od válců s drátky, trávu nepročesávají, ale hrubě prořezávají a provzdušnují. I přesto, jak je vidět na fotografiích, byl za chvíli koš plný.

Benzínový vertikutátor Stiga SVP 40B Benzínový vertikutátor Stiga SVP 40B

Co neposbírá koš, je vhodné vyhrabat ručně hráběmi nebo posbírat sekačkou. 

Benzínový vertikutátor Stiga SVP 40B Benzínový vertikutátor Stiga SVP 40B

Pokud chcete koupit vertikutátor

Na trhu jsou vertikutátory elektrické a benzínové. Na spodní části mají umístěn dle konstrukce buď válec s provzdušňovacími drátky nebo noži. Běžně se také setkáte i s vertikutátory, které mají ve výbavě oba válce, tzv. funkce 2 v jednom (2v1). Dle potřeby jednoduše válec vyměníte. Na hrubší frézování trávníku použijete nože. S drátky trávník spíše pročesáváte. Některé vertikutátory mají válec kombinovaný. Pokud chcete trávník pouze lehce provzdušnit, použijete vyšší nastavení hloubky, kdy pracují drátky a nože se povrchu pouze jemně dotýkají. Pokud váš trávník vyžaduje hlubší vertikutaci, poloha se sníží a drátky i nože zabírají povrch mnohem agresivněji. Odměnou je vždy dokonalý, hustý a zdravý trávník.

Pokud se rozhodnete pro koupi jakéhokoliv vertikutátoru, určitě se vždy poraďte s prodejcem a neváhejte se na cokoliv zeptat. Kvalitní prodejce by vás měl nejen proškolit ohledně ovládání stroje, ale na vyžádání by měl doplnit do vertikutátoru příslušné kapaliny podle návodu a připravit ho k používání. Před prvním použitím na zahradě určitě doporučujeme si poctivě přečíst návod k obsluze.