Jak vybrat plotostřih

Jak vybrat správný plotostřih ?

Kdo již někdy stříhal živý plot ručně nůžkami, tak ví, jaká je to dřina a jak dlouho stříhání trvá. S plotostřihem je práce mnohem snadnější a rychlejší.

Elektrické plotostřihy

V naší nabídce najdete širokou nabídku elektrických plotostřihů, které se hodí pro většinu zahrad, údržbu živých plotů a okrasných keřů, kde je přístup k elektrické síťi. Výhodou elektrických nůžek na plot je nízká pořizovací cena, menší hmotnost a tichý motor. Pro běžné méně náročné stříhání si vystačíte s motorem 400 – 550 W. Nevýhodou může být závislost na dostupnosti elektrické síťě a délce prodlužovacího kabelu. V členitějších zahradách pak bývá i obtížná manipulace s elektrickým kabelem a může dojít i k přestřihnutí kabelu.

Bez závislosti na elektrické síťi i kabelu

Tyto nevýhody zcela odpadnou u akumulátorových plotostřihů. Výhodou v dnešní době je, že výrobci nabízejí své akumulátorové programy, kdy akumulátory pasují k různým strojům. Můžete tak mít více aku (a to nejen zahradních) strojů na jeden typ akumulátoru a nabíječky. Akumulátor (y) ve strojích pouze vyměníte a můžete pracovat s jiným strojem. Díky těmto programům značně ušetříte a dle potřeby si pak dokupujete pouze samostatné aku stroje. Při výběru zde platí, že čím je větší číslo napětí akumulátoru, tím bude větší výkon nůžek (např. 18V, 36V, 48V apod..), a čím větší bude kapacita akumulátoru, tím déle vydrží pracovat na jedno nabití (např. 3 Ah, 5 Ah).

Profesionální benzínové plotostřihy

Pro velké zahradní pozemky, profesionální práci a maximální výkon se používají benzínové plotostřihy. U benzínových nůžek na živý plot ale počítejte s vyšší pořizovací cenou a větší váhou.

Zajímavou volbou pak můžou být i kombinované plotostřihy s teleskopickou rukojeťí nebo možností připojení nástavců. Díky prodloužení je možné stříhat vysoké ploty bez nutnosti stání a manipulaci s žebříkem.

Na co se tedy při výběru zaměřit ?

Na běžnou práci u většiny zahrad si vystačíte s délkou lišty do 55 cm. Podle tvaru, síly větví vybírejte pak vhodnou tloušťku řezu (vzdálenost mezi okrajem zubu a hranou lišty). Volte raději trochu větší, aby byl řez čistý a nedocházelo k nechtěnému zasekávání, kdy střiháte větvičky, které se průměrem blíží maximální tloušťce řezu.

Velmi důležité je nepodcenit ergonomii a váhu stroje. Stroj by Vám měl dobře padnout do ruky a měl by být vyvážený. Výhodnou bývá i otočná rukojeť, kterou oceníte při stříhání svislých ploch.

Pro usnadnění práce na menších okrasných keřích, ve skalkách nebo k dočistění trávníku u okrajů oceníte také malé aku nůžky na trávu a keře.