Jak si vybrat tu správnou řetězovou pilu?

V dnešní době jsou pily velmi sofistikované a dělí se na různé typy dle jejich využití. Základní rozdělení je na elektrické, benzínové a akumulátorové pily. V tomto článku se budeme věnovat pouze elektrickým a benzínovým pilám DOLMAR (MAKITA).

PROČ DOLMAR? Historie, německá kvalita a promyšlená koncepce.

Firma Dolmar je nejstarším výrobcem motorových pil na světě. První benzinová motorová pila byla zkonstruována v roce 1927 a byla poprvé použita na 739 m vysokém kopci Dolmar v Duryňsku. Byla tak úspěšná, že podnikatel Emil Lerp dal toto jméno i svému hamburskému podniku, kde se pila začala vyrábět. Vážila 58 kg a byla obsluhována dvěma muži. S pilou začala celosvětová technická revoluce. 

V současné době patří značka DOLMAR k nejvýznamějším výrobcům benzínového nářadí na světě. Vyvíjí, vyrábí a distribuje velmi kvalitní stroje se spalovacími a elektrickými motory(motorové pily, elektrické pily, křovinořezy, vyžínače, foukače, nůžky na živé ploty, prořezávače na větve, provzdušňovače, ridery, zahradní traktory, rozbrušovačky a speciání nářadí). Renomované výrobky této značky splňují požadavky všech možných uživatelů od velmi náročného profesionálního nasazení v lesnictví nebo zemědělství až po denní potřebu při práci kolem domu a zahrady. Výrobky DOLMAR přesvědčují každého uživatele o svojí vysoké kvalitě a spolehlivosti.

V první řadě je nutné si před nákupem položit pár otázek: 

K jakým účelům budete pilu využívat? 
Budete s ní pracovat spíše venku, nebo uvnitř?
Budete mít v dosahu elektrickou energii?
Jaké objemy dřeva a jaké průměry budete řezat?
Jak často plánujete pilu používat?

ELEKTRICKÉ PILY

Jestliže potřebujete nařezat pár kubíků dřeva v roce a neřežete průměry větší než přibližně 50 cm, pak Vám bude bohatě stačit elektrická řetězová pila. Elektrické pily jsou u značky MAKITA a DOLMAR nabízeny ve dvou výkonnostních provedeních a to ve verzi s výkonem 1 800 W a 2 000 W. Pily se kromě výkonu liší svou konstrukcí – verze s výkonem 1800 W má motor vyveden do boku a verze s výkonem 2000 W jej má rovnoběžně s lištou. Pily s výkonem 2 000 W jsou robustnější a zvládnou větší zátěž. Jsou také lépe vyváženější, což opět oceníte při delším řezání s pilou.

Elektrické pily značky MAKITA a DOLMAR jsou dodávány se třemi různými délkami lišt – 30 cm, 35 cm a 40 cm (u značky Makita i 45cm). Obecně platí, že pokud využíváte pilu pro občasné řezání dřeva do pece či krbu, stačí Vám lišta s délkou 30 cm nebo 35 cm. Lišta s délkou 40 cm může běžnému uživateli znesnadňovat práci při její manipulaci, to znamená, že je třeba věnovat zvýšenou opatrnost při zacházení s pilou.

Elektrická řetězová pila Dolmar 1800WŘezání s elektrickou řetězovou pilou

Výhody elektrických pil?

Elektrické pily se vyznačují nižší hlučností, teplotou a při řezání nevznikají žádné výfukové plyny, jako je tomu u pil benzínových. Rozhodujícím faktorem při koupi elektrické pily může být také cena, která je u elektrických pil i vzhledem k jejich výkonům nižší než u pil benzínových.

Elektrické řetězové pily značky MAKITA a DOLMAR vynikají svou bezúdržbovou konstrukcí, vysokou spolehlivostí a rozšířenými bezpečnostními prvky jako je protiskluzová rukojeť, řetězová brzda nebo omezení rozběhového proudu. Velkou výhodou je také beznástrojové napínání a výměna řetězu, kterou zvládne opravdu každý.

Rada na závěr

Nezapomínejte u elektrických pil dbát na údržbu jejich komponentů. Tím je myšleno především pravidelné mazání a broušení řetězu. Budete-li chtít řezat s tupým řetězem, může Vám hrozit riziko zadrhnutí motoru.

BENZÍNOVÉ PILY

Benzínové pily nakupují většinou ti uživatelé, kteří řežou pravidelně, několikrát do týdne během celého roku. Jejich hlavní požadavek směřuje k vyššímu výkonu, delší liště pily a absenci přívodového kabelu.

Benzínové pily řadíme do několika kategorií.

Do první kategorie tzv. PIL PRO DŮM A ZAHRADU spadají základní pily (např. Dolmar PS32CTLC a  Dolmar PS35C35B), které jsou určeny především těm, kteří řežou nejen palivové dříví do krbu či pece, ale také větve stromů, menší stromky, tenčí desky či lišty apod. Vhodnými majiteli těchto pil mohou být domácí kutilové, stolaři či tesaři. Jak vidíte na obrázku, i některé benzínové pily obsahují beznástrojovou výměnu řetězu, konkrétně například model PS-32 C TLC.

Benzínová řetězová pila Dolmar PS32CTLCŘezání s benzínovou řetězovou pilou

Do druhé kategorie tzv. FARMÁŘSKÝCH PIL (poloprofesionálních pil) řadíme pily, které jsou určeny pro řezání velkého množství palivového dřeva (PS350SC, PS420SC, PS500C). Potencionálními uživateli pil této kategorie mohou být např. dřevorubci či větší živnostníci pracující s lesním dřevem ve větších objemech. Tyto pily disponují vyšším výkonem (2 – 3 kW), vyznačují se jednoduchým ovládáním, velmi příjemnou obsluhou a výbavou, která se standardně používá u profesionálních pil (kovový karter). Jsou také daleko masivnější než předchozí kategorie. Na obrázku model obsahující označením PS-5105 C. Dodáván také v provedení s vyhřívanou rukojetí.

Třetí kategorie tzv. PROFESIONÁLNÍCH PIL je, jak již název napovídá, určená odborníkům - profesionálům. Pily této kategorie jsou určeny k těžbě dřeva, záchranářským pracím aj. Tyto pily většinou nakupují větší firmy, jejichž předmětem podnikání jsou lesní práce a řezání dřeva je jejich každodenní rutinou. Pily tohoto charakteru mají velké výkony okolo 2,6 – 4,6 kW a vyznačují se stejně jako některé farmářské pily kovovým karterem. Jsou mimořádně odolné a mají vynikající odpružení. Na obrázku vidíte pilu PS-6400 HS.

Kromě tohoto základního dělení se můžete ještě setkat s kategorií tzv. jednoručky nebo lehké motorové pily (např. PS311TH), které svými rozměry, krátkou lištou (30cm) a nízkou hmotností se hodí ideálně pro práci ve výškách, péči o stromy a prořezávání stromů. 

Někdy se také ještě i farmářské pily rozdělují na kategorii kompaktních pil (PS350SC, PS420SC) a kategorii ekonomických pil s profesionálním vybavením (např. PS500C).

Benzínová řetězová pila Dolmar PS6100Odvětvování s řetězovou pilou Dolmar PS5105C

A výhody benzínových pil?

Hlavní výhodou benzinových pil je fakt, že nejsou odkázány na žádný pevný zdroj přísunu energie, uživatel není při manipulaci s pilou omezen přívodovým kabelem.

Všechny benzínové pily značky MAKITA a DOLMAR se vyznačují vysokou kvalitou zpracování, robustní konstrukcí a v neposlední řadě jednoduchou obsluhou. Většina pil obsahuje systém snadného startování EasyStart, má motorový blok z magneziového tlakového odlitku pro dlouhou životnost a také katalyzátor, pro lepší odvod výfukových plynů a snížení spotřeby paliva. Zároveň má většina modelů snadný přístup ke vzduchovému filtru, který si tak bez potíží můžete sami očistit či případně vyměnit za nový.

Rada na závěr

Při manipulaci s benzinovými pilami větších výkonů dbejte zvýšené opatrnosti. Myslete na případné riziko úrazu a snažte se ho minimalizovat například nákupem ochranných pomůcek. Oblečení by mělo být přiléhavé, aby Vám zbytečně nepřekáželo. Vyplatí se investovat do kalhot a bot s neprořeznou vložkou, antivibračních rukavic, přilby vybavenou ochranným štítem, brýlemi a chráničem sluchu.

Malý slovník zkratek:

TLC = napínání řetězu bez použití nářadí 

TLCX = akční modely značky Dolmar (v balení je kromě standardního řetězu ještě jeden řetěz navíc), u značky Makita jsou modely značeny AX1

C = katalyzátor

H = vyhřívaná rukojeť