Profesionální elektrické pily Makita a Dolmar

PROFESIONÁLNÍ ELEKTRICKÉ PILY – sílu poznáte při prvním řezu.

Mají nižší hlučnost, jsou jednoduché na údržbu a jejich pomoc oceníme na každé zahradě, kolem domu či chalupy při prořezávání stromů, při řezání v uzavřených prostorách, ale zejména pro přípravu palivového dřeva. Pokud plánujete řezat častěji, nevyplácí se šetřit. Představíme si profesionální elektrické řetězové pily značky MAKITA a DOLMAR.

Elektrické pily obecně mají levnější provoz než pily benzínové, kladou i menší požadavky na údržbu. Jejich provoz je tichý a navíc ekologický. Výhodou je i nižší pořizovací cena než u benzinových modelů. Použít je můžete všude, kde máte v blízkosti možnost připojení elektrické energie.

Dnes si představíme elektrické řetězové pily japonské značky Makita a německé značky Dolmar. Na úvod je třeba připomenout, že Makita koupila Dolmar a proto vždy existují u těchto značek úplně stejné modely pil, lišící se pouze barvou plastů (zelená a oranžová) a logem výrobce. Při výběru pily si dobře uvědomte, jak často, jaké průměry a objemy dřeva budete řezat. Ve většině případů se vyplatí připlatit si za elektrické pily s vyšším výkonem 2000W. Ty si dnes blíže představíme v tomto článku.

Elektrické řetězové pily Makita a Dolmar s výkonem 2000W jsou lehké a výkonné pily. Vyznačují se bezúdržbovou konstrukcí, vysokou spolehlivostí a rozšířenými bezpečnostními prvky.

Beznástrojové napínání a výměna řetězu Kovové uchycení motoru

Podélně uložený motor

Mají podélně uložený motor, jehož hlavní výhodu oceníte při delším řezání a manipulaci s pilou. Pila je díky němu prostě lépe vyvážená a boční motor vám nebude překážet. Jsou vybaveny pozvolným rozběhem a mají ochranu proti přetížení. Udávaná rychlost řetězu 14,5m/s (870 m/min.) je plně dostatečná. Uchycení motoru i hnací hřídele je u těchto modelů kompletně v kovu, který je odolnější vůči nárazům a lépe snáší vyšší teploty.

Ergonomicky tvarovaná pogumovaná rukojeť Praktické víčko nádrže oleje

Beznástrojová výměna a napínání řetězu

Pily mají beznástrojové napínání řetězu (označení TLC v názvu modelu Dolmar). Při výměnu řetězu a sundávání krytu tak již nepotřebujeme dodatečný klíč, který se velmi rád ztrácel a nebýval po ruce, když bylo potřeba. Jednoduše otevřeme bezpečností západku a točením odšroubujeme kryt. Stejným způsobem jej zase zašroubujeme.  Na stejné straně krytu ve spodní části najdeme i chytré kolečko, kterým si dle potřeby napnete či povolíte řetěz. Velmi dobrý přístup je i k uhlíkům, který najdete na boční straně.

Řetězy se mažou automaticky s možností regulace. O vše se stará čerpadélko. Stačí tedy pouze kontrolovat hladinu oleje a pravidelně ho doplňovat.

Chránič ruky a motorová brzda Robustní kovová opěrka

Kvalita zpracování a bezpečnostní prvky

Nové modely přišly s kvalitním zpracováním. Pily jsou z velmi tvrdých a odolných plastů. Díky ergonomicky tvarované a pogumované rukojeťi pila dobře sedí v ruce.

Při práci oceníte také robustní kovovou opěrku se zuby pro opření a přesné vedení pily při řezu. Výhodou je také

Řetězové pily Makita a Dolmar jsou vybaveny rozšířenými bezpečnostními prvky. Pily mají brzdu řetězu, která zastaví řetěz ve zlomku sekundy. Brzda se aktivuje při posunutí chrániče ruky směrem dopředu, čímž se přeruší přívod elektrické energie. Dále je zde doběhová brzda, která okamžitě zastaví pilový řetěz při uvolnění spouštěcího spínače.

Originální balení pil Makita Obsah originálního balení pil Makita

Označení modelů

Na závěr si ještě vysvětlíme označení jednotlivých modelů. Makita značí své modely elektrických řetězových pil UC3051A, UC3551A, UC4051A a UC4551A. Už o označení modelu snadno rozeznáte, jakou délku lišty pila má. Pro většinu řezání vám bohatě postačí délka 30 nebo nejpoužívanější délka 35cm. Pokud je za modelem ještě označení X1, značí to, že v balení najdete kromě řetězu ještě 1 náhradní řetěz navíc. Všechny pily mají ve standardním balení vždy pilový řetěz, lištu, plastový kryt pily a návod k obsluze. Dolmar značí pily s výkonem 2000W pod označením ES2131TLC, ES2136TLC, ES2141TLC. Modely pod označením TLC1 jsou vybaveny navíc kovovým kufrem, pilníkem, ochrannými brýlemi a pracovními rukavicemi.