Stiga SHT 600. Lehký a výkonný plotostřih.

Stiga SHT 600 je lehký elektrický plotostřih na stříhání keřů a živých plotů. V tomto článku si tohoto šikovného pomocníka blíže představíme.

Plotostřih Stiga SHT 600 Plotostřih Stiga SHT 600

Pro práci kolem domu či zahrady

Pokud potřebujete stříhat např. živý plot kolem domu či zahrady jako většina běžných uživatelů max. 2 - 3 ročně (nejčastěji květen - červen a srpen - září), je tento stroj naprosto dostatečný. S přehledem zvládá i hustý a vysoký živý habrový plot, na kterém jsme si jej vyzkoušeli. Nabízí také výborný poměr ceny v poměru k výkonu (motor 600W) i délky lišty (55cm). 

Někteří zákazníci i pro domácí hobby používání kupují plotostřihy s větší roztečí nožů nebo delší lištou, ale pak musí volit nejen dražší, ale zejména mnohem těžší a robustnější stroje.

Balení

Plotostřih SHT 600 se dodává v kartónové krabici, ve které najdete kromě stroje i důležitý kryt lišty a návod k obsluze.

Plotostřih Stiga SHT 600 Plotostřih Stiga SHT 600

Stroj je již z výroby připraven k okamžitému použití, včetně namontovaného ochranného krytu z průhledného plastu, který je připevněn 2 šrouby. Tento ochranný plastový kryt je malý a nijak při práci nepřekáží.

Nože na liště jsou protiběžné a tvrzené a lišta je řezaná laserem, což zaručuje trvanlivost ostrosti a dokonalý řez. Břity jsou opravdu velmi ostré (pozor na ně !) a zvládnou stříhat větve do průměru až 18mm. U běžných živých plotů, které pravidelně stříháte, se s větším průměrem stejně nesetkáte. Na podzim určitě doporučuji stříhat co nejdříve, než začnou koncové větve dřevnatět. Pak se zbytečně nadřete.

Plotostřih Stiga SHT 600 Plotostřih Stiga SHT 600

Madlo i zadní rukojeť mají ergonomický a velmi příjemný tvar, zejména pro menší ruky. Na zadní rukojeťi najdete nahoře navíc tlačítko pro nastavení 5 různých poloh. Nastavíte si tak pohodlnější úchop nůžek při vertikálním či horizotálním stříhání. Vzhledem k nízké váze přístroje jsme si říkali, že tuto funkci nevyužijeme. Opak byl pravdou. V místech, kde bylo málo prostoru nebo u zákoutí, jsme tuto možnost nastavení rukojeťi velmi uvítali.

Plotostřih Stiga SHT 600 Plotostřih Stiga SHT 600

Začínáme

Nůžky máme připravené a zapojili jsme prodlužovací kabel. Ujistili jsme se, že máme rukojeť zajištěnou (správně zacvaknutou) v požadované poloze a naposledy jsme sundali ochranný kryt lišty. Plotostřih má hlavní a bezpečnostní spínač. Nejdříve tedy musíte zmáčknout bezpečnostní spínač na předním madle a poté spínač na rukojeťi. Nůžky mají příjemný a poměrně tichý zvuk. Zamrzí pouze krátký elektrický kabel u stroje, což ale má většina zahradních elektrických strojů. 

Stříhání živého plotu šlo s plotostřihem Stiga SHT 600 opravdu dobře. Díky ostrým nožům a přiměřené rozteči byl střih čistý. Žádné přelomené větvičky či roztřepené části. Antivibrační pogumovaná rukojeť se příjemně držela.

Plotostřih Stiga SHT 600 Plotostřih Stiga SHT 600

Kdo stříhá vyšší živé ploty, kde používáte i schůdky nebo žebřík, uvítáte u tohoto plotostřihu nízkou hmotnost. Stiga SHT 600 má váhu pouze 3,4 kg

SHT 600 se ani při delší práci nezahříval, čemuž přispívá i velká větrací mřížka na boku motoru. Při parném dni vás stroj dokáže i i příjemne ofukovat. Při delší práci doporučujeme občas během přestávky namazat vnitřní plochy nožů (např. olejem WD 40).

Plotostřih Stiga SHT 600 Plotostřih Stiga SHT 600

Bezpečnost při práci

Nepodceňujte a přečtěte si návod k obsluze. Kryt lišty mějte stále blízko u sebe a v případě přestávky jej na lištu ihned nasaďte a odpojte stroj od elektriky. Lišta s ostrými noži se v listí i trávě ztrácí a lze snadno přehlédnout. A to platí zvláště, pokud máte doma zvíře (psa, kočku) nebo malé děti. Používejte ochranné brýle, vhodnou obuv i kvalitní schůdky či žebřík, pokud budete pracovat ve výšce. Dávejte si také pozor na ztrátu rovnováhy.

Plotostřih Stiga SHT 600 Plotostřih Stiga SHT 600


Doporučené produkty1