Víte, jak správně zazimovat sekačku ?

Aby byla vaše sekačka v dobré formě i příští sezónu, je potřeba se o ní řádně starat. A důležité je i správné zazimování sekačky. Přečtěte si, jak na to.

Čistota je základ

Stroj, včetně koše pořádně očistěte mechanicky od zbytků trávy a stébel (dřevěnou nebo plastovou škrabkou, špachtlí, kartáčem). Někteří používají na čistění i tlakové myčkyTento postup nedoporučujeme. Pokud již vodu použijete, postačí zahradní hadice s ne příliš silným proudem vody. Vyhněte se motoru, aby voda nepronikla do zapalovací soustavy, do benzínu či oleje, ložisek, těsnění apod.. Mohli byste si zadělat na problémy.

Při naklápění sekačky si dejte pozor a postupujte vždy podle návodu. Nejčastější postup je naklopení sekačky směrem na řídítka dozadu (zapalovací svíčky jsou nahoře). Řídítka můžete zatížit těžším předmětem nebo Vám sekačku pomůže přidržet. Nepřeklápějte sekačku na bok, aby se olej nedostal do vzduchového filtru, motoru či výfuku.

Příprava sekačky na zimní období  Kontrola vzduchového filtru

Péče o motor

Zkontrolujte hladinu oleje, měla by být ve správné výši. Vhodné je také provést výměnu oleje.  Pokud vaše sekačka nemá vypouštěcí šroub, použijte odsávačku oleje. Vždy však používejte certifikované oleje doporučené výrobcem pro 2-taktní nebo 4-taktní motory – získáte tak lepší ochranu za všech teplot a lepší starty. Souřasně bude také menší spotřeba oleje.  Zkontrolujte stav zapalovacích svíček a vyčistěte je. Doporučuje se svíčky jednou za sezónu vyměnit. Podívejte se také na vzduchový filtr a vyčistěte jej profouknutím kompresorem nebo filtr vyměňte. 

Zkontrolujte technický stav stroje a jeho částí

Podívejte se na stav sekacího nebo mulčovacího nože. V případě potřeby jej dejte nabrousit a vyvážit. Bez možnosti vyvážení se nepokoušejte nůž brousit svépomocí a raději doneste nůž do odborného servisu. Zkontrolujte stav šasi sekačky. Místa se strženou barvou či odřené části je nutné řádně očistit např. brusným papírem, odmastit a natřít základovou, případně antikorozní barvou. Místa, které nejsou chráněné nátěrem, můžete ošetřit  konzervačním olejem.

Odsávání oleje z travní sekačky  Stabilizátor paliva FUEL FIT

A co s zbytkovým benzínem ?

Nádrž by měla být pro zazimování prázdná. Jak na to? Pokud ještě zbylo po posledním sečení palivo, doporučuje se nechat sekačku na volnoběh běžet tak dlouho, až motor sám zhasne. Palivo jednak ztrácí zápalnost a také kondenzuje a způsobí na jaře problémy se startováním a zanesením karburátoru. Pokud přesto ponecháte benzín v nádrži, doporučujeme použít stabilizátor do paliva Briggs Stratton FUEL FIT, který prodlužuje životnost motoru, udržuje čistý karburátor a palivový systém a odstraňuje vznikající usazeniny. Po přidání stabilizátoru do paliva chvíli nechte motor běžet, aby se stabilizátor dostal i do motoru a karburátoru. Zvláště je vhodný do paliv s větším obsahem biosložek.

Zazimování sekačky

Kam uložit sekačku ?

Vyčištěná a řádně vysušená sekačka by měla být skladovaná, nejlépe zakrytá, v suché místnosti. Pokud máte sekačku se startovací baterií, pozor na teploty bod bodem mrazu. Případně baterii vyjměte a nechte ji pořádně nabít.