Ofukovač nebo vysavač listí ?

Ofukovače (fukary) na listí jsou šikovní pomocníci pro každoroční boj s hromadami listí. A nejen to, mohou se využít i při ofukování zbytků trávy, různého prachu či pilin nebo i pro odklízení slabého poprašku sněhové pokrývky. V nabídce se setkáte s rozdělením dle jejich funkce a to na:

Ofukovače

Lze s nimi list pouze ofukovat. Jsou vhodné pro menší zahrady, cestičky, vjezdy do garáže nebo i pro větší zahrady, kde se vyplatí listí spíše nafoukat na větší hromady. Můžete je také použít pro vyfukování nečistot z obtížně přístupných míst (například prachu, písku, pavučin apod.).

Kombinované ofukovače/vysavače listí

Jsou nejprodávanější a vyhovují nejširší skupině uživatelů. Kombinují funkci ofukování listí s možností vysávání do vaku, který je většinou součástí dodávky v balení.

Levnější přístroje mají většinou dvojité trysky. Jednu pro foukání a druhou pro nasávání. Často mívají nižší výkon a sklony k ucpávání. Sofistikovanější stroje mají trysky vyměnitelné, kdy je měníte dle toho, zda-li chcete listí vysávat nebo ofukovat.

Vyměnitelné hubice na fukary listíPojezdová kolečka hubice vysavače listí

Některé přístroje v sobě spojují funkci vysávání i s mulčováním, kdy pomocí lopatek dochází k rozmělnění nasávaného listí a tím ke zmenšení objemu ve sběrném vaku. Je také vhodné, aby hubice byla teleskopicky vysouvatelná, což oceníte nejen při skladování, ale i pro nastavení ideální pracovní polohy vůči výšce vaší postavy. Vysávací hubice bývá také opatřována pojezdovými kolečky, které usnadní manipulaci a konec hubice se tak chrání před přílišným obrušováním.

Elektrický, benzínový nebo na akumulátory?

U elektrických modelů sáhněte po strojích s příkonem nad 2500W. Čím větší zahrada, tím silnější by měl být příkon. Jsou levnější než benzínové modely. Dívejte se také na váhu přístroje.

Ofukovače listí StigaElektrický ofukovač listí Stiga SBL 2600

Benzínový fukary/vysavače listí jsou pro náročnější využití, zejména tam, kde se s nimi bude pracovat v řádu hodin nebo po celý den.

Benzínový vysavač listí StigaPráce s benzínovým vysavačem listí

Poslední řadou jsou akumulátorové modely ofukovačů, které jsou tiché, a odpadá závislost na elektrickém kabelu. Na druhou stranu s nízkou kapacitou baterií vydrží poměrně krátký čas. To již částečně neplatí pro nové aku programy např. Stiga 48V nebo nová řada Stiga 80V.

Práce s akumulátorovým ofukovačem listíAku ofukovač listí STIGA SAB 80 AE 80V